رفتن به نوار ابزار

قسمت دوم: گرگینه

واهمه: واقعیت ترسناک‌تر از تخیل

قسمت دوم: گرگینه

در قسمت دوم از پادکست واهمه، از گرگینه‌ها میگویم. انسان های شبه گرگی که احتمالا به لطف داستان‌ها و فیلم‌های هالیوودی با اون ها آشنایید. یکی از وقایع خوفناکی که در شهر اِدبرگ آلمان به اسم گرگینه ها تمام شد رو در این قسمت بشنوید.

اگر درباره ماه کامل از هر کسی که در زمینه سلامت روان تخصص داره بپرسید، جوابی می شنوید که بیشتر شبیه افسانه اس تا واقعیت. ماه کامل قدرت این رو داره که بعضی آدم ها رو از حالت عادی روانی شون خارج کنه. خیلی وقته که بشر به توانایی ماه باور داره. در زبان انگلیسی به دیوانه ها لونتیک میگن واژه ای که ریشه در زبان لاتین داره. لونا در لاتین یعنی ماه. قرن هاست که دانشمندان بر این باورند که چرخه تکامل ماه بر روی انسان ها تاثیر داره. اغلب خانواده هایی که فرزند جوون یا نوجوون دارن معتقدند که فرزندشون در هر ماه به مدت کوتاهی غیر عادی، پرخاشگر یا سرکش میشن. همونطور که میدونید ماه موجب بالا و پایین رفتن سطح آب دریا ها و اقیانوس ها میشه که بهش جذر و مد میگیم. اما ماه بر روی ما انسان ها هم تاثیر میذاره شاید با تغییر سطح خون و هورمون های مختلف بدنمون. اما خیلی از ما تاثیر ماه رو باور نداریم و ازش به عنوان موضوعی برای جک استفاده میکنیم. شاید برای اینکه از حقیقتی عمقی فرار کنیم. به هر حال این واقعیت رو باید پذیرفت که اغلب موجودات حالت طبیعی خودشون رو با ماه کامل از دست میدن. نمیشه اسمی از ماه کامل بیاریم و یادی از گرگینه ها نکنیم.

من وحید حسنی هستم، شما به واهمه گوش میکنید.

علم در طول سال های گذشته تلاش کرده تا به دلیل علاقه‌ی ما به گرگینه ها پی ببره. یکی از دلایل، بیماری ناشناخته ای به نام هایپرترای کوسیس ئه. این بیماری موجب رشد غیرعادی مو میشه که گاهی اوقات ممکنه صورت شخص مبتلا رو به صورت کامل بپوشونه. مثل شخصیت مایکل جی فاکس در فیلم گرگ جوان یا شخصیت اسکات در سریال گرگ جوان. روانشناسان یک تشخیص قطعی از بیماری کلینیکال لایکن ثراپی در نسخه چهارم کتاب راهنمای تشخیصی و آماری اختلالهای روانی ثبت کردن. سندروم توهمی کلینیکال لیکن ثراپی موجب میشه بیمار باور کنه داره به یک حیوان تغییر شکل میده. البته که این تغییر در ذهن اوناهاست. اما خب دلیلی برای شروع این افکار باید وجود داشته باشه. بیمارانی که تصور میکنن ناپلئون بناپارت هستن، قبلا دانش زمینه ای از این شخصیت داشتن. به نظرم کسایی که به کلینیکال لیکن ثراپی مبتلا شدن هم نسبت به گرگینه ها شناخت داشتن. به لطف هالییود از سال 1913 تا به الان بیش از 120 فیلم با محوریت گرگینه ها ساخته شده. اما گرگینه ها قدمت بسیار طولانی تری دارن. بیش از 2000  تقریبا 40 سال قبل از میلاد مسیح، گرگینه ها در دست نوشته های شاعر رومی به نام ویرجیل حضور داشتن. آقای ویرجیل در نوشته هاش به مردی به اسم موریس اشاره میکنه که میتونسته خودش رو با استفاده از سموم و گیاهان مختلف به گرگ تبدیل کنه. 50 سال بعد شخصی به اسم گایا پترونیوس رمان طنزی نوشت به اسم ساتِریکن. به نظر شباهت زیادی به رمان ترسناک فردریک کاون نوشته استفن کینگ داره. که داستانش درباره شخصی به نیکو رزه که با دوستش به سفر میره. یه شب دوست نیک پیراهنش رو در میاره، به شکل یه دایره ادرار میکنه،  تبدیل به گرگ میشه و به سمت یه مزرعه بزرگ گوسفند حمله میکنه. روز بعد صاحب گوسفندان به نیک میگه که یکی از چوپان ها به یه گرگ حمله کرده و چنگکش رو در گردن گرگ فرو برده. همون روز دوست نیک برمیگرده در حالی که زخمی مشابه روی گردنش داشته.

در افسانه ای یونانی، با عنوان زئوس خدای یونانیان و پادشاه آرکدیا ، زئوس شکل انسانی به خودش میگیره و به سفر میره، در بخشی از سفر به سرزمین آرکدیا سر میزنه و از دربار سلطنتی دیدن میکنه. پادشاه آرکدیا که اسمش لایکِیان بوده، به طریقی زئوس رو میشناسه و سعی میکنه به روشی یونانی با خوراندن گوشت انسان زئوس رو بکشه. اما زئوس که باهوش بوده متوجه توطئه میشه، در نتیجه برای مجازات کاخ لایکِیان رو با خاک یکسان میکنه، هر 50 پسر پادشاه رو با رعد و برق میکشه و بروی لایکِیان نفرینی میزاره تا مابقی عمرش رو به عنوان یه گرگ زندگی کنه. محققان معتقدند کلمه لایکن ثراپی به معنی تصور تبدیل انسان به گرگ از همین افسانه خلق شده، در یونانی لایکِس یعنی گرگ و آنثِراپاس یعنی انسان، که ترکیب شون شده لایکن ثراپی.

گرگینه ها مختص افسانه های یونای- رومی نیستند. در قرن 13 میلادی، اهالی اسکاندیناوی افسانه رو مطرح کردن که والسانگا ساگا نام داشت. فرهنگ اسکاندیناوی هزاران مایل فاصله جغرافیایی و قرن ها فاصله زمانی با فرهنگ یونان داره. اما در تاریخ افسانه ها شون میشه حضور گرگینه ها رو مشاهده کرد.

یکی از داستان ها در مجموعه والسانگاساگا درباره پدر و پسری به نام های سیگموند وسینتایا اوتلی که باهم به سفر میرن، در دل یه جنگل با یه کلبه مواجه میشن که داخلش یه جفت پوست گرگ پیدا میکنن. پوست ها به کسایی که بپوشنشون، خصوصیات گرگ ها رو میبخشه هم ظاهری و هم باطنی، قدرت، سرعت و مهارت در کشتن. در ادامه داستان اومده که هرکسی که پوست گرگ ها رو بپوشه بعد از ده روز میتونه اون ها رو در بیاره. پدر و پسر هر کدومشون یکی از پوست ها رو میپوشن، و تصمیم میگیرن جداگانه به شکار برن، اما باه توافق میکنن که اگه هر کدومشون به جمعی بیشتر از 7 نفر از انسان ها رسید، زوزه بکشه تا دیگری هم بهش ملحق بشه و با هم انسان ها رو شکار کنن. اما پسر عهد خودش رو میشکنه و 11 نفر رو به تنهایی میکشه، پدر که متوجه این عهد شکنی میشه، به پسر خودش حمله میکنه و شدت اونو زخمی میکنه. خدای اسکاندیناوی اودین، در این ماجرا دخالت میکنه و زخم های پسر رو درمان میکنه، هر دوشون پوست ها رو در میارن و آتیششون میزنن. همونطور که مشخصه گرگینه ها موجوادت ماوراء الطبیعه هستن که زات انسان رو به موجوداتی شوم تغییر میدن. گریگنه ها موجوداتی هستن چرخه زمان به اونا حکم فرماست.

اوضاع در کشور آلمان جالب تر میشه. در سال 1582 کشور آلمان درگیر جنگ بین پروتستان ها و کاتولیک های مسیحی میشه. یکی از شهرهای کوچکی که میزبان هر 2 طرف درگیر جنگ بوده، اِدبرگ نام داشت. این رو هم بگم که در اون دوران شیوع طائون هم موجب مرگ مردم بوده، پس دوره دوره ای پر از درگیری و خشونت بوده. مردم دیگه به از دست دادن عزیزانشون عادت کرده بودن. در نتیجه مردم به ندرت از اتفاقات غم انگیز اطرافشون غافلگیر میشدن.

ابتدا کشاورزان در زمین های اطراف اِدبگر گله هایی از گاوهایی که کشته شده بودن پیدا میکردن. اوایل گاه به گاه این اتفاق رخ میداد اما بعد از مدتی تبدیل به یه اتفاق روزانه شد. تکه پاره شدن گاو ها هفته هر روز داشت اتفاق میوفتاد. کشاورز ها گاو هایی رو که برای چرا به طبیعت میبردن، بعد از مدنی تکه پاره شده پیداشون میکردن. انگار که یه موجود وحشی بهشون حمله کرده بوده. کشاورزان هم تصور کردن که کار گرگ هاست.

اما قضیه به کشته شدن گاو ها ختم نشد، چندین بچه گم شدن، زن های جوون از کنار جاده های اصلی اطراف اِدبرگ ناپدید میشدن، در برخی موارد حتی جسد کسایی که گم شده بودن پیدا نمیشد. جسدهایی هم که پیدا شده بودن به شدت زخمی بودن

طبیعتا مردم با پیدا کردن جسد دختر یا همسر تکه پاره شده شون نمیتونستن مثل قضیه گاوها رفتار کنن، ترس و اضطراب سنگینی به جامعه حاکم شد.

تاریخ اورپا در قرن های 15 و 16 میلادی پر از اتفاقات شوم مثل سحر و جادو، به دار آویختن، سوزاندن. شاید الان برامون عجیب و خنده دار باشه، اما در همون قرن ها گرگینه ها مسئله ای جدی برای مردم اروپا به حساب میومدن. مردم واقعا به وجود گرگینه ها باور داشتن. تاریخدان ها معتقدن فقط در فرانسه بیش از 30000 نفر متهم به این شدن که گرگینه هستن. و صدها نفر به خاطر اینکه تصور میشد گرگینه هستن، سوزانده یا دار زده شدن.

پس ترس از گرگینه ها در شهر اِدبرگ واقعا جدی بوده. یکی از گزارش ها روایت از این داره که در همون دوران، دو مرد به همراه یک زن بیرون از دیوار های شهر اِدبرگ در حال عبور بودن که صدای یک نفر رو از بین درختها میشنون که درخواست کمک داشته، مرد اول برای کمک بین درخت ها میره اما برنمیگرده، مردم دوم ها برای کمک میره و برنمیگرده و زن تلاش میکنه فرار کنه، موجودی از بین درختا خارج میشه و اونو میگیره. جسد دو مرد به شدت زخمی، پیدا میشن اما جسد زن هیچوقت پیدا نمیشه. بعد از مدتی روستایی ها دست و پای آدمهایی که گم شده بودن رو در زمین های اطراف پیدا کردن. در اتفاق دیگه در حالی که بچه ها داشتن کنار یه گله گاو بازی میکردن موجودی از دل درختا بیرون میاد و گردن یه دختر بچه رو میگیره، خوشبختانه یقه ی بلند لباس دختر از پاره شدن گلوش جلو گیری میکنه و موفق میشه که داد بزنه. گاو ها از دادن زدن خوششون نمیاد در نتیجه گله گاوها رم میکنن. اون موجود دختر رو رها میکنه و برمیگرده. این آخرین اتفاق در شهر اِدبرگ بود، بعد از اون مردم تلاش میکنن تا اون موجود رو شکار کنن.

بر اساس نوشته از سال 1589 چند مرد عزمشون جزم میکنن تا اون موجود رو زمین گیر کنن، و برای این کار از سلاح های گرم و سگ ها هم کمک میگیرن. درنهایت شخصی به اسم دکتر فَست موفق میشه به کمک سگ ها موجود رو گیر بندازه بعد از ضرب و شتم، اون موجود شبه گرگ، جلوی چشم شکارچی های دیگه که سر رسیده بودن، تبدیل به یک انسان میشه، انسانی که میشناسنش، یکی از کشاورزهای محترم و ثروتمند منطقه به اسم پیتر استومپ. استومپ به همه چیز اعتراف میکنه، اون ادعا میکنه که وقتی 12 سال سن داشته یه عهد با شیطان میبنده، عهدی که باعث از دست دادن روحش میشه. در این عهد شیطان وعده لذت های افراطی دنیوی رو به استومپ میده، اما مثل اغلب داستان ها نَفس استومپ راضی نمیشه و لذت رو در خون و قتل میبینه. در نتیجه شیطان بهش یه پوست گرگ میده تا با پوشیدنش تبدیل به گرگ بشه. آشنا به نظر میرسه نه؟
آدمایی که برای پیدا کردن پوست گرگ به جنگل رفته بودن هیچوقت پوست رو پیدا نکردن.

شکارچی ها مدت ها به شکنجه ی استومپ ادامه دادن چون سال ها عامل ترس، غم، مرگ و اضطراب در شهر بوده. استومپ اعتراف میکنه که وقتی از شهر عبور میکرده، برای دوستان و عزیزان کسایی که کشته بود دست تکون میداده و باهاشون خوش و بش میکرده، اینکار باعث خوشحالیش بوده. استومپ میگه در همین خوش و بش ها قربانی های بعدی رو انتخب میکرده و نقشه میکشیده که چجوری اونارو به بیرون از شهر بکشونه. اعتراف میکنه که گاهی فقط از سر خوشگذرونی اقدام به قتل میکرده. گوشت گوسفندان و بره ها رو خام به دندون میکشیده و حتی اگه جنینی در دل زنهایی که کشته بوده، پیدا میکرده، میخورده.

ذهن انسان همیشه در حال حل مشکلاته، حتی به صورت ناآگاهانه و یا زمانی که خوابه. دنیا پر از مسائلی که با ما جور در نمیان. گاهی وقتی مشکلات به تلاش های ما غلبه میکنن، برای حل کردنشون به خرافات و اتفاقات ماوراء طبیعه رو میاریم. تکیه دادن به ترس ها افسانه های قدیمی کاره  آسونیه.

در اوایل قرن 18 زمانی که بیماری سل شایع شد، بسیاری از مردم باور کردن که مرده ها دارن جون زنده ها میگیرن. داستان های خون آشامی در اون دوره باعث شد مردم نشانه های بدخیم ابتلا به بیماری سل رو به خون آشام ها نسبت بدن. شاید داستان های گرگینه ای این رو به ما نشون میده که گاهی باید به پدیده های ماوراء طبیعی پناه ببریم. شاید انسان ها برای اینکه بتونن برخی از ترس هاشون از طبیعت رو توجیه کنن، گرگینه ها رو برای ایفای نقش در داستان های ترسناک خلق کردن.

داستان پیتر استومپ شاید فاجعه به نظر برسه اما اگه با نمونه های مدرن قاتل های سریالی مثل جفری دَمِر و ریچارد ترنتون مقایسه کنید تفاوت زیادی نمیبینید. تفاوت مهم استومپ با اونها صد ها سال فاصله در جهت مدرن شدنه. امروز با اختراع چراغ ها تاریکی ها رو میتونیم بهتر کنار بزنیم و به افسانه یا واقعیت بودن وقایع فاجعه بار پی ببریم. الان دیگه انداختن تقصیر ها به گردن هیولا ها یا موجودات شرور سخت تر شده. در پایان از مجازات پیتر استومپ و برقراری عدالت توسط مردم براتون بگم. شاید بعضی ها طاقت شنیدنش رو نداشت باشن. در 31 اکتبر 1589 برای برقرای عدالت، استومپ رو به صورت لخت با تسمه هایی به یک چرخ بزرگ چوبی بستن. و با تیغ های داغ پوستش رو کندن، و با تبر های تیغه های کند داشتن دست و پاش رو قطع کردن. قبل از اینکه سرش رو قطع کنن بستشن به یک چوب و در مقابل مردم شهر آتیشش زدن. در نهایت جسد عذاب کشیده اش روی یه تیرک که بر روی یه مجسمه گرگ بود زدن. عدالت، یا یه مثال دیگه از ظالم بودن انسان. شاید همه ما آدم ها اگه موقعیت پیش بیاد تبدیل به یه هیولا بشیم.

تصویر کاور

Related Articles

قسمت هشتم : هتل استنلی

یه شب سال 1976، کارمند شیفت شب پشت پیشخوان پذیرش وایساده بود که صدای پیانو به گوشش می‌خوره. کارمند که یه خانم بود سریع به سمت اتاق موسیقی می‌ره اما کسی رو اونجا نمی‌بینه. عجیبتر این که همین خانم ادعا می‌کنه که کیلید های پیانو خود به خود در حال نواختن موسیقی بودن. سال 1994  یکی از مهمان های هتل صدای موسیقی از اتاق موسیقی ‌می‌شنوه، وارد اتاق میشه، میبینه یه خانم جوان پشت پیانو نشسته و داره یه قطعه رو می‌نوازه. تصمیم می‌گیره نزدیک تر بره تا هم اون خانم رو ببینه هم موسیقی رو بهتر بشنوه، اما در عرض چند لحظه خانم جوان پشت پیانو به یه پیرمد تبدیل می‌شه و بعد غیبش می‌زنه. آقای استنلی رو بارها روی راه پله‌ی اصلی با کت و شلوار رسمی دیدن، حتی تو آسانسور هم دیدنش. آقای استنلی هیچ وقت به کسی صدمه نمی‌زد، اما خب کسایی که می‌دیدنش می‌ترسیدن هم مهمان‌ها و هم کارکنان. کارکنان مشروب فروشی بار ها گزارش دادن که آقای استنلی و همسرش داشتن اونجا قدم می‌زدن. بعضی ها حتی سعی کردن اون ها رو تعقیب کنن اما خب فایده ای نداشته چون ناگهان غیبشون زده. به روح متعقد باشید یا نباشید، گزارش های مکرر باعث می‌شه درباره روح ها کنجکاو شید. اما انگار فقط آقا و خانم استنلی نبودن که هتل رو تسخیر کرده بودن. گزارش های مشاهده روح از هر 4 طبقه هتل مطرح می‌شدن. اما به شکل کاملا ناجوان مردانه ای روح ها بیشتر از هرجای دیگه ای به اتاق مهمان ها سر می‌زدن.

در اوایل قرن 20 میلادی، بیشتر بازدید کنند‌گان هتل بیشتر از یک آخر هفته رو اونجا می‌گذروندن. در بسیاری از موارد مهمان‌ها بیشتر تابستان رو در اون منطقه یا هتل اقامت داشتن، خب در نتیجه لوازم بیشتری هم با خودشون به سفر می‌بردن تا بتونن حداقل یکی دو ماهی بیرون خونه از یا محل زندگی‌شون، اقامت داشته باشن. کسایی که سریال داون تاون اَبی رو دیدن با این فرآیندی که میگم بهتر آشنان. مهمان‌ها با گاری یا واگنی که لوازمشون، چمدون‌هاشون تو اون ها قرار داشت می‌رسیدن، بعضی‌ها حتی خدمتکار شخصی خودشون رو هم میاووردن، مهمان‌های ثروتمند از خدماتی در هتل بهره‌مند می‌شدن که برای همه فراهم نبود، بچه‌ها و خدمتکارها رو به طبقه چهارم منتقل کردن، مهمان‌ها انتظار داشتن که تو طبقات پایین بچه‌ها رو نبینن اگر هم می‌دیدن صدایی ازشون نشون، یعنی این که بچه‌ها فقط باید تو طبقه چهارم بازی ‌می‌کردن. در نتیجه بچه‌ها بالای سر مهمان‌های دیگه در اتاق ها و راهرو ها طبقه چهارم بازی می‌کردن، می‌خوابیدن، حتی توی گوشه از راه پله بدون پنجره آشپزخونه غذا می‌خوردن. الان دیگه طبقه چهارم هم یه طبقه عادی برای مهمان‌ها محسوب می‌شه. اما بر اساس گزارش‌های متعددی، صدای بچه‌ها همچنان از طبقه چهارم شنیده می‌شه، داستان‌های زیادی درباره‌ی اتاق 418 مطرح شده، صدای خوردن توپ به زمین تو تاریکی، صدای خندیدن و حرف زدن بچه‌ها، صدای برخورد فلز روی کف چوبی اتاق و صدای قدم های بچگانه. مهمان‌ها بارها به خاطر صداهای مختلف هراسون از خواب بیدار شدن. حتی کارکنان هتل هم تجربه‌های ترسناک داشتن، کارکنان با کمی ترس برای تمیزکاری وارد اتاق‌ها می‌شن، چون چندباری شاهد اتفاقات عجیب تو اتاق 418 بودن. بار ها گزارش شده تلویزیون اتاق 418 خود به خود روشن و خاموش شده، یکی از کارکنان ادعا کرده که تخت خواب اتاق 418 رو مرتب و صاف کرده چند لحظه بعد که تخت رو نگاه کرده انگار یه نفر روی تخت دراز کشیده بوده و رد بدن یه شخص روی تخت بوده.

اما این اتاق 418 نبود که بیشترین سر و صدا رو داشت. یکی از اتاق‌های طبقه دوم بود که شاهد تحرکات زیادی بود. گفته شده سال 1911 طوفان باعث قطع برق هتل شد، همه‌ی هتل تو تاریکی فرو رفت. بیشتر مهمان‌ها اون لحظه برای صرف شام طبقه پایین بودن. تاریکی باعث شد همگی تو سالن رقص جمع بشن، کارکنان دنبال این بودن که به صورت موقتی برای مهمان ها روشنایی فراهم کنن. زمانی که داشتن هتل رو میساختن برق یه فناوری تازه به  حساب می‌اومد، در نتیجه هتل به چراغ های گازی هم مجهز بود. کارکنان، اتاق به اتاق سالن به سالن جلو می‌رفتن و چراغ های گازی رو با شمع روشن می‌کردن. زمانی که از خدمتکار ها به اسم الیزابت ویلسون وارد اتاق 217 شد اتفاق عجیبی افتاد. اتاق 217، سوئیت ریاست جمهوری بود، سوئیت بزرگ با دکوراسوین زیبایی بود که شخص فلورا استنلی اونجارو تزئین کرده بود. نور گیر بود، کاغذ دیواری مزین به گل با رنگ‌های قرمز، صورتی و سبز همه دیوارها رو پوشونده بود، موکت این اتاق برای شبیه سازی چمن، سبز رنگ بود و با رنگ‌های قرمز و آبی مزین شده بود. اتاق 217 جواهر هتل به حساب می‌اومد. بر اساس روایت های موجود این چراغ گازی این اتاق نشتی داشته و تا قبل از اینکه خدمتکار برسه اتاق پر میشه از گاز. خدمتکار با شمع میرسه و اتاق 217 منفجر می‌شه. 10 درصد از ساختمان هتل از بال غربی منفجر میشه. بخشی از زمین طبقه دوم تخریب میشه و چندتا تیرآهن به طبقه پایین روی میز های سالن رقص می‌اوفتن، اما خوشبختانه هیچکدوم از مهمان ها آسیبی نمی‌بینن. خانم ویلسون مثل مهمان ها خوش شانس نبود، به طبقه پایین سقوط کرد و هر دو پاش شکستن. داستانی خوبی نبود اما نسخه‌های مختلفی ازش وجود داره. 5 روزنامه در ایالت کلورادو این خبر رو پوشش دادن، اما اطلاعاتی که منتشر کردن تفاوتی زیادی با هم داشتن. یکی از روزنامه ها گفته بود که اسم خدمتکار اِوا کولبِرن بوده و سمت ایوان پرت میشه و صدمه ای نمی‌بینه. یه روزنامه‌ی دیگه گفته خدمتکاری که باعث انفجار شده الیزابت لمبرت بوده که سقوط می‌کنه و می‌میره. یه روزنامه دیگه هم گفته که اسم خدمتکار لیزی لِیتِنبرگر بوده. همه روزنامه ها اما توافق داشتن که انفجار ساعت 8 شب اتفاق افتاد و هیچکدومشون هم به طوفان اشاره نکردن. این داستان چندتا ایراد داره. اول اینکه هیچ پرونده‌ای، هیچ اطلاعاتی از کارکنانی که در اون دوران در هتل مشغول به کار بودن، وجود نداره. و اینکه بین عکس هایی که از کارکنان هتل در قرن گذشته وجود داره، هیچ عکسی از الیزابت ویلسون، لمبرت یا، لیتنبرگر وجود نداره. به نظر می‌رسه این داستان یه پوششه. به نظر می‌رسه این داستان ساختگیه، این داستان رو ساختن تا اتفاقاتی که تو اتاق 217 می‌اوفتاده رو توجیح کنن.

منظورم از اتفاقاتی که تو اتاق 217 می‌افتاده چیه؟ خب بعضیا باور دارن که روح خانم ویلسون لباس مهمان هارو از داخل چمدون ها بیرون می‌ریخته و ملافه تخت خواب ها رو هم جا به جا می‌کرده. بعضی از مهمان ها و کارکنان هم از سوراخی مرموز و عجیب کف زمین خبر دادن که گفته شده به خاطر انفجار ایجاد شده. شیر آب حمام خود به خود باز و بسته می‌شده. و خدمتکارها حتی گفتن درهای اتاق خود به خود باز و بسته می‌شدن. سال 1974 یک مرد به همراه همسرش در فصلی که مناسب سفر کردن نبود به هتل می‌رن. مرد ادعا کرده که به جز خودش و همسرش هیچ مهمان دیگه ای تو هتل نبوده. شب اول میرن شام می‌خورن، و خسته به تخت خواب میرن. مرد اما یه خواب عجیب و ترسناک میبینه، که اینطور تعریف کرده: خواب دیدم پسر سه ساله‌ام داره تو راهرو هتل فرار می‌کنه، در حالی که داشت از گوشه چشم پشتش رو نگاه می‌کرد، ترسیده بود و داد می‌زد، یه شلنگ آتش نشانی داشت پسرم رو تعقیب می‌کرد. از خواب بیدار شدم، خیس عرق بودم چیزی نمونده از رو تخت بیوفتم، بلند شدم، یه سیگار روشن کردم، روی صندلی نشستم، و از پنجره به کوهستان راکی خیره شدم، سیگارم رو که تموم کرد، ایده نوشتن یه کتاب به سرم زدم. اون مرد کسی نبود جز استفن کینگ، نویسنده مطرح داستان های ترسناک، کتابی که ایده اش اون شب به ذهن استفن کینگ رسید، تبدیل شد به کتاب شاینینگ که بعیده فیلمش رو ندیده باشین. جالبه هتل استنلی الهام بخش کتاب و فیلم شاینینگ بوده.

[irp]

بعضی از داستان ها ارزش و قدمت تاریخی دارن. بعضی از داستان ها رو چون واقعا اتفاق افتادن، تعریف می‌کنن، چون حقیقت دارن، حداقل بخشی از داستان حقیقت داره. تو دل بسیاری از افسانه‌ها یک ذره حقیقت پیدا می‌شه، یا یک اتفاق واقعی یا عاملی که باعث ترس بوده، مردم داستان رو ها می‌سازن تا بعضی چیزا یادشون بمونه، تا از تجربش استفاده کنن، تا یه درس ازش بگیرن. طبیعتا زیادن افسانه هایی که هیچ حقیقتی پشتشون نیست. این دسته از افسانه ها برای توجیه مواردی که قابل توجیح نیستن، خلق می‌شن. افسانه های تخیلی به گذشته تیکه میکنن تا بتونن برای خودشن اعتبار دست و پا کنن، در آخر هر چقدر هم که تلاشش کنن ریشه ندارن. دلیل اینکه مردم از خودشون داستان می‌سازن عجیب نیست. داستان ها به مردم کمک می‌کنن تا زنده بودنشون رو ثابت کنن، داستان ها به ما کمک می‌کنن تا زندگی‌مون رو علامت گذاری کنیم، جهت یابی کنیم، بدونیم از کجا داریم میایم و به کدوم سمت باید بریم. هر وقت که اتفاقای عجیب یا غیرمنطقی میوفته سریع به عقب نگاه می‌کنیم ببینیم، نشان هایی از این اتفاق تو گذشته هست یا نه؟ حتی اگه نتونیم نشونه ای پیدا کنیم، خیلی ساده خودمون یکی می‌سازیم. شاید قضیه ی هتل استنلی هم همین باشه. شاید نشانه های اتفاقت واقعی در هتل استنلی در گذشته گم شدن. منصفانه بخوایم نگاه کنیم بعضی از داستان های هتل استنلی ریشه در حقیقت دارن. من نیمخوام نظر خودم رو به شما تحمیل کنم، تصمیمش با شماست. اما گاهی داستان ها هم می‌تونن کامل تر بشن، گاهی ناشناخته ها به خاطر یه اتفاق ناگهانی شناخته تر می‌شن. در سال 2014 وقتی کارگرها مشفول تعمیرات بودن، توی تونلی که زیر هتل قرار داشت، بقایای یه سری آوار و خرابه پیدا می‌کنن، مثل چی؟ دیوارهایی با کاغذ دیواری صورتی و سبز، تکه های موکت سبز رنگی که با رنگ قرمز و آبی مزین شده بود. مشخص می‌شه واقعا اتاق 217 منفجر شده بوده. این حقیقت سال 2014 تقریبا 100 سال بعد پیدا می‌شه، تصور کنید چقدر حقیقت وجود داره که هنوز پیداش نکردیم. این قسمت رو با یه داستان دیگه از اتاق 217 تموم کنم. یکی از مسافران شب آماده میشه که بخوابه، پنجره اتاقش رو باز میکنه تا کمی هوای تازه وارد اتاق بشه. مرد مسافر می‌خوابه، تا اینکه احساس می‌کنه همسرش از روی تخت پایین میاد، میره سمت پنجره. مرد چشماش رو به زحمت باز میکنه، به ساعت نگاه می‌کنه و بعد به سمت پنجره برمی‌گرده و چهره درخشان همسرش رو پای پنجره می‌بینه. همسرش آزوم میگه، بیا باید اینو ببینی، یه خانواده از گوزن‌های شمالی بیرون هتلن، مرد اما از جاش تکون نمی‌خوره، لبخند می‌زنه و همونطور به مدت طولانی به همسرش نگاه‌ می‌کنه. شاید با خودتون بگین چرا مرد مسافر نرفته دم پنجره تا گوزن ها رو ببینه، به نظرم حق داشته چون همسرش تقریبا 5 سال پیش مرده بوده.

Responses

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. Sonus Complete review If you’re unsatisfied for any reason (it’s rare but just in case) send us an email in the Members’ area, and you’ll get a prompt refund,
  no questions asked. We’ll still be friends.

  You have nothing to risk at all.Like I said, this is a 100% risk-free investment.
  So click one of the buttons below to get started on your journey.

  But please, know you really do have to act now.
  We are offering Sonus Complete for just $69, and even cheaper if you are getting our
  more popular packages, just to get this amazing program into more hands.

  Click to make your choice below, enter your payment details, and place the order now.

  You’ll gain access to Sonus Complete, which will arrive at your doorstep in a matter of days.

  I hope to hear your success story soon!

  Sonus Complete review

 2. With the Instapreneur Academy you’ll:
  Learn my proven Instagram growth system so you can grow 500-1000 followers per day which means you’ll never have to worry about
  not having enough followers

  ​Build a profitable Instagram business so you can reach financial
  independence which means you can fire your boss and break out of the
  9-5 system

  Create content like the top 1% of influencers so you can get thousands of likes, comments,
  story views and followers which means you can make
  money doing what you love

  ​Grow your Instagram account 10x bigger than 99%
  of all instagrammers so you can reach millions of people which means you can change the world

  instapreneur Academy Review

 3. Pack Leader Special Review
  If you’re not completely satisfied with our Pack Leader
  Special, simply contact us within 14 days of purchase and we will completely refund 100% of your
  purchase with no questions asked!

  Allen Quay

  CEO, Review Dingo

  BirdEye is an online reputation management platform
  provided by Review Dingo. Account setup will be completed within 3 business
  days after payment is received at which time your software login details will
  be delivered digitally using the email that was provided at checkout.
  Pro Membership will start immediately after payment and your
  membership login details will be delivered digitally using the email that was provided
  at checkout. This is a monthly recurring subscription which can be canceled at anytime.

  We offer a 7-days FREE trial plus a 14-days money back guarantee where
  you can request a full refund if you are not 100% satisfied.

  Pack Leader Special Review

 4. Meticore is currently one of the top weight-loss supplements you will find
  on the market. It is a natural and powerful formula that aids
  the natural weight loss process. The creators of the supplement formulated it to
  help boost metabolism and burn fat easily. So, you will get the desired
  results in no time.

  Take this article as a guide to Meticore. We will tell you about the benefits, side effects, working procedures, ingredients, and all there is to know about
  this dietary supplement.

  Meticore Review

 5. What Is Perpetual Income 365?
  Perpetual Income 365 Review is a plug-and-play affiliate marketing software created by for
  all levels – newbies to advanced marketers, seeking to enable ordinary people who have zero internet experience make a full time income through affiliate marketing using
  our own plug-and-play system! The ultimate goal for us is to make you a
  healthy 5-figures recurring income promoting us while helping others achieve financial freedom
  at the same time.

  Perpetual Income 365 Review

 6. EmailSuite By Listvio Review Earn Easy Commissions Promoting Listvio Products
  with Completely DONE FOR YOU Lead Pages, Lead Magnets & 7x Follow Up
  Emails to Build Email Lists & Earn Affiliate Commissions on Complete Autopilot…

  Download & Start Building Your Email List from Multiple Lead Pages.

  No technical skills, no learning curve, just click click &
  done.

  Sales Copy by a 7-Figure Copywriter

  Guaranteed High Conversions

  Use Our 10 Bonuses & Promote

  Make up to $300+ per sale!

  EmailSuite By Listvio Review

 7. Do you want to increase your revenue, freedom, and become your own boss?

  You’ve spent countless hours searching for the right business.
  You finally stumbled across “Doing YouTube without
  making videos” and you know this is finally the answer you’ve
  been looking for.

  You love the idea that it’s very lucrative, doesn’t cost any money
  to get started, doesn’t take much time to work on, it doesn’t require any technical skills or experience,
  and you don’t have to be on camera or use your voice.

  Sounds simple enough, but now you’re not sure what the
  next step is.

  Tube Monetization Review

 8. Ready for Thousands of Dollars of Value for Nothing?

  Grab the World’s New #1 Landing/Funnel and Sales Page System for Free (No Credit Card Needed Ever) and
  Discover How its Insane SEO Power Can Land
  You Commissions Fast

  Access to System for Nothing on Next Page (Nothing to Buy)
  SAS Affiliate – The Easy Way to Grab Commissions
  SAS Affiliate Review

  SAS Affiliate Review

 9. Got tired of Quarantine restrictions
  and the uncertainty of tomorrow?
  While some suffer, others continue to
  laugh all the way to the bank thanks
  to Forex every day. What’s your choice?
  If you’re a go-getter, then I’ve got exactly
  what you need right here and right now!
  Exynox Scalper will assist you to make
  HUGE PROFITS QUICKLY & EASILY,
  so all you need is just to enjoy the
  process, resting on your comfy couch.
  Exynox Scalper indicator is your unique
  key to SUCCESSFUL TRADING!

  Exynox Scalper Review

 10. It is so nice to realize that it has already been the second decade now that we are making forex products for you with great pleasure!

  We mainly release Forex Robots, but there have been so
  many requests from you, my dear traders, to make a really
  high-quality indicator that can be used for manual trading…
  You asked, we heard!

  Forex Triple Hit Review

 11. A new way of forex trading that’s PROVEN to generate amazing results
  for both beginners and veterans is about to be UNVEILED for
  the very first time…

  DNA Scalper takes the guesswork out of trades so you can unglue from
  the screen and spend more time doing the things
  you want.

  DNA Scalper Review

 12. How It Works

  Based upon ages of in-depth research, X Trend Premium is a
  forex indicator that uses an adaptive algorithm working in real time.
  It’s a way to earn money easily, safely, and from the comfort ofyour own home.
  No more punch cards, no more work schedules, just strong and steady income on your own time.

  X Trend Premium Review

 13. You are about to get full-blown access to money-making software that’s jammed thousands of dollars into my forex account in the last few months!

  But I’m not the only one enjoying this success: Scores of beta testers who have little to no experience trading
  forex have been smiling all the way to the bank, too.
  The software is extremely EASY to use.

  Forex Monarch Review

 14. What is the FX Delta 2.0

  FX Delta 2.0 is the powerful and newly iterated version of the FX
  Delta trading system, a system used every week
  by hundreds of traders. Employing state-of-the-art Delta Pattern Quality
  Filters (DPQF), the FX Delta 2.0 autonomously generates high probability trading signals through price action, momentum, volume, and divergence trading
  fundamentals.

  FX Delta 2.0 Review

 15. MONEY BACK GUARANTEE

  Actually we think you’re going to be thrilled with our trading signals you purchase
  from us. However, we understand that if our trading signals is not what You expected and feel unhappy about it.
  Then in that unlikely case, if you are not 100% satisfied with our signals, you can discontinue using it
  and get a full refund.

  Trading Signals Review

 16. These laws are very powerful but are often discarded.

  Our GOAL was to help traders make reliable profit in such a way that it is consistent over the long run and
  easy even for beginners.

  With Fibo Quantum indicator, you will always know with a lot of confidence…

  …When Exactly To Open And Close Your Trades To Make The Biggest Possible Profit From Almost Every Price
  Movement!

  Fibo Quantum Review

 17. Scientific Scalper

  Its fantastic performance, my own results and an unbelievable amount of highly positive
  feedback inspired me and my team to create Fibo Quantum Scalper.
  It’s based on scientific and MORE IMPORTANTLY natural laws that
  powered Fibo Quantum which pinpoints winning trades on the

  15 Minute to Daily timeframes.
  If you’re not familiar with Fibo Quantum Indicator, the internet is bursting
  with rave reviews of its performance.

  Fibo Quantum Scalper Review

 18. I CAME FRom 1K ACCOUNT TO THIS NUMBERS IN THREE YEARS.
  IM SO GRATEFUL TO aLL MY COSTUMERS FOR AMAZING FEEDBACKS.
  THIS MAKE MY DAY BETTER AND I REALLY APPRECIATE IT!

  Don’t hesitate and be one of 2900 happy owners of my book and one of
  6500 happy traders who using my signals.

  Don’t forget that 99% of all traders fail, Be the 1%, and trade with
  US!

  Rfr1 Forex Review

 19. EGroupware Review
  Choose your EGroupware Cloud package individually with our configurator.
  The booking will be done in the next step.

  All prices are plus VAT. ere you can find the differences between the CE and the
  EPL version.

  A typical example: You have 10 permanent employees who
  are constantly online. In addition, you have 10 freelancers or part-time
  employees who will only use EGroupware from time
  to time. Then we recommend booking 12-14 CCUs.

  If necessary, the number can be quickly adjusted.

  EGroupware Review

 20. Forklift Tamiri Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilir?

  O çok gördüğümüz ve tam olarak ne iş yaptığını
  bilemediğimiz forkliftler aslında boyundan büyük işler yapıyor.
  İç mekanlarda, dış mekanlarda veya herhangi bir alanda sürekli
  olarak kullanılmaları Forklift Sektörünü bile oluşturmuş durumda.

  Çok zor bir kullanıma sahip olmadığı için bu aracı kullanırken öyle profesyonel bir bilgiye gerek olmuyor.
  Komplike aksanları sayesinde Forklift Operatörü tarafından kolayca
  çeşitli işlerde kullanılıyor. Buraya
  kadar her şey güllük gülistanlık. Bu içeriğimizde
  biraz daha forkliftlerin arızalarına değinmek istiyoruz.
  “Forklift tamiri nasıl yapılır?” veya “Forklift servisinde
  dikkat edilmesi gereken konular” hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız
  yazımıza geçebiliriz.

  Forklift Servisi

 21. Additional Session Judge at Patiala House Court Dharmender Rana universal the plea of Disha Ravi and granted her bail
  on furnishing a bail bond of Rs 100,000 with surety in like amount.

  In a setback to the police, the courtroom docket discovered that the research withinside the be counted has to date been “scanty and
  sketchy”

  good life 2086

 22. Elektrikli Forkliftler

  Gücünü elektrik motorundan alır. Hafif ve orta dereceli işlerde tercih edilir.
  Gürültü istenmeyen yerlerde, kapalı mekânlarda kullanıma uygundur.

  LGP’li forkliftler LPG motorlu bu forkliftler dizel forkliftlerin alternatifi olarak açık alanlarda kullanılır.
  Kapalı ortamlarda kullanımı tehlikelidir.

  Elektrikli Forklift

 23. ilahi sözleri 7 yıldır her gün aktif ilahi sözleri paylaşılan Türkiye’nin en büyük sitesi.
  Her gün hiç durmaksızın siz değerli okuyuclarımızın huzuruna en güncel ve en okunaklı ilahileri sizler
  için derleyip sunuyoruz. Türkiye’nin ve dünyanın en büyük ilahi arşivine sahibiz.

  Yolumuza durmaksızın 7 yıldır devam ederek Türkiye’nin en büyük ilahi
  sözleri sitesi olmayı başardık. Siz değerli okuyucularımız bu zamanda her gün bizleri destekleyerek yükselttiniz.
  Sitemizde hiç bir kar amacı beklemeden her gün sizler için en güncel ilahilere ait en güncel ilahi sözlerini paylaşmaktayız.

  Sistemdeki çalışma sürecimiz her gün sanatçıları takip
  edip siz değerli okurlarımız için en güncel ilahi sanatçılarına
  ait en güncel ilahilerin sözlerini ve dinleyebileceğiniz bir bağlantıyı sitemize
  her gün eklemekteyiz.

  Sitemiz üzerinden o günün en çok okunan ilahi sözlerine erişebilir eriştiğiniz ilahi sözünü değerli arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.
  Bugünün en çok okunan ilahisi sevdim seni mabuduma sözleri Her gün güncel olarak
  sizlerin hoşunuza gidebilecek içinizi rahatlatıcak ilahilerin sözlerini
  paylaşıyoruz. Bunların yanı sıra güncellenen ilahi arşivimiz ile sizlere 7/24 websitemiz üzerinden ilahi sözleri hizmeti veriyoruz.
  Türkiye’nin en büyük ilahi sözleri sitesi olmanın gururunu
  yaşıyoruz.

  Sistemdeki çalışma sürecimiz her gün sanatçıları takip edip siz değerli okurlarımız için en güncel ilahi sanatçılarına ait en güncel ilahilerin sözlerini ve dinleyebileceğiniz bir bağlantıyı sitemize
  her gün eklemekteyiz. Sitemiz üzerinden o günün en çok okunan ilahi sözlerine erişebilir eriştiğiniz ilahi sözünü değerli
  arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.

  Bunların yanı sıra güncellenen ilahi arşivimiz ile
  sizlere 7/24 websitemiz üzerinden ilahi sözleri hizmeti veriyoruz.
  Bütün ilahi sözlerine sitemizden erişebilirsiniz.

  ilahi sözleri

 24. Yolumuza durmaksızın 7 yıldır devam ederek Türkiye’nin en büyük ilahi sözleri sitesi olmayı başardık.
  Siz değerli okuyucularımız bu zamanda her gün bizleri destekleyerek
  yükselttiniz. Sitemizde hiç bir kar amacı beklemeden her gün sizler için en güncel
  ilahilere ait en güncel ilahi sözlerini paylaşmaktayız.

  Sistemdeki çalışma sürecimiz her gün sanatçıları takip edip siz değerli okurlarımız
  için en güncel ilahi sanatçılarına ait en güncel ilahilerin sözlerini ve dinleyebileceğiniz bir bağlantıyı sitemize her gün eklemekteyiz.

  Sitemiz üzerinden o günün en çok okunan ilahi sözlerine erişebilir eriştiğiniz
  ilahi sözünü değerli arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.
  Bugünün en çok okunan ilahisi sevdim seni mabuduma sözleri

  Her gün güncel olarak sizlerin hoşunuza gidebilecek içinizi rahatlatıcak ilahilerin sözlerini paylaşıyoruz.

  Bunların yanı sıra güncellenen ilahi arşivimiz ile sizlere 7/24 websitemiz üzerinden ilahi sözleri hizmeti veriyoruz.

  Gül ahmedim sözleri ve diğer ilahi sözlerine sitemiz üzerinden her zaman erişim sağlayabilirsiniz.

  Hiç bir kar amacı beklemeden sizlerin huzularınıza 7 yıldır kesintisiz hizmet vermekteyiz.

  ilahi sözleri

 25. Her gün güncel olarak sizlerin hoşunuza gidebilecek içinizi rahatlatıcak ilahilerin sözlerini paylaşıyoruz.

  Bunların yanı sıra güncellenen ilahi arşivimiz ile sizlere
  7/24 websitemiz üzerinden ilahi sözleri hizmeti veriyoruz.

  Türkiye’nin en büyük ilahi sözleri sitesi olmanın gururunu yaşıyoruz.

  ilahi sözleri

 26. If you want to discover more about the bioenergy code reviews,this video is
  about the bioenergy code reviews information but also try to cover the following subject:

  -the bioenergy code does it work
  -is the bioenergy code a scam?
  -the bioenergy code reviews

  Something I discovered when I was looking for information on the bioenergy code reviews was the
  absence of relevant details.
  The bioenergy code reviews nevertheless is an subject that I understand something about.
  This video therefore should be relevant and of interest to you.the bioenergy code reviews

 27. Binance hesap açma tüm detaylarıyla burada. Binance hesap açımı nasıl yapılır binance güvenilir mi merak
  ediyorsanız tıklayın. Dünyanın en büyük kripto para borsası binance
  tüm kullanıcılarına kazandırmaya devam ederken kullanıcılarının aklında binance hesap açma
  , binance güvenilir mi gibi sorular bulunmaktadır.

  Sizler için bu soruları binance hesap açma yazımızda tüm detaylarıyla
  açıkladık.

  binance hesap açma